© 2002 Bartłomiej Walczak
Od momentu swojego powstania ARMA-PL nie przestaje rosnąć i ewoluować. Chciałem poświęcić kilka chwil na krótki „rachunek sumienia” i podsumowanie działalności.
W obecnej chwili oddziały ARMA-PL działają w ośmiu największych miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Tarnowie i Olsztynie. Oprócz tego pojedynczych członków można znaleźć również w Łomży i Bydgoszczy.
Działalność oddziałów ARMA-PL jest wysoce różnorodna. Spora część skupia się na niemieckiej lub włoskiej szkole szermierki z XIV i XV wieku, jednakże istnieją grupy zajmujące się traktatem Joachima Meyera, czy naukami Otta Żyda dotyczącymi zapasów.
Tłumaczenie traktatu Codex Wallerstein na języki angielski i niemiecki autorstwa Grzegorza Żabińskiego i mojego ukazało się nakładem wydawnictwa Paladin Press w USA i zostało uznane za istotny wkład w rozwój badań nad dawnymi sztukami walki. Nieco mniej znany, aczkolwiek dla polskiej publiczności znacznie chyba istotniejszy, pozostaje doktorat Grzegorza, podejmujący tematykę szkoły szermierki długim mieczem Johannesa Liechtenauera. Jego pierwszy rozdział z dumą prezentujemy na stronie. Po całość, w której znajduje się tłumaczenie na polski części traktatów Hanko Doebringera, Petera von Danzig oraz manuskryptu Goliath, musimy niestety odesłać do autora albo do biblioteki Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Naszym celem jest przede wszystkim przybliżenie dawnych sztuk walki osobom, które nie mówią w obcych językach, dlatego też organizujemy w kraju liczne zjazdy i warsztaty. Seminaria ARMA-PL odbyły się w Gdańsku, Świdwinie, Wrocławiu, Olsztynie i Warszawie. Gościliśmy też u nas Johna Clementsa i Boba Charrona, a w ramach ARMA Eurogathering nawiązaliśmy liczne kontakty europejskie. Uczestniczymy i dajemy warsztaty także poza granicami kraju, czego przykładem może być zjazd HEMAC w Dijon.
Dużym sukcesem był wyjazd do USA na ARMA International Gathering, gdzie nastąpiła wymiana doświadczeń między europejskimi i amerykańskimi oddziałami ARMA, a jeden z naszych członków uzyskał stopień General Free Scholar.
Plany na przyszłość
Chociaż z nieczęstych zmian na stronie ARMA-PL można by wnioskować, że nasza działalność zamarła, tak nie jest. W obecnej chwili w trakcie realizacji jest wiele bardzo interesujących projektów, z których pozwolę sobie kilka wymienić:
- tłumaczenie i interpretacja traktatu Gladiatoria,
- tłumaczenie i interpretacja nauk mistrza Otta Żyda,
- interpretacja traktatów Fiore dei Liberi,
- interpretacja traktatu Joachima Meyera.
Są to przedsięwzięcia czaso- i pracochłonne, a naszym celem jest stworzenie interpretacji jak najwyższej jakości. Nie chcemy więc przedwcześnie zamieszczać wniosków, które potem mogą okazać się nietrafne.
W związku z faktem, że program treningowy ARMA-PL staje się coraz bardziej konkretny, niedługo uruchomimy polską stronę tylko dla członków, w której znajdą się porady jak i co ćwiczyć, transkrypcje i tłumaczenia źródeł, filmy itp.
Na stronie ogólnodostępnej pojawi się w tym roku kilka interesujących artykułów, zarówno bezkompromisowych opinii na temat niektórych publikacji (również polskich) oraz polemik, jak i dotyczących samych traktatów i metod ich badania. Postaramy się do rąk polskiego czytelnika oddać również co ciekawsze fragmenty strony macierzystej ARMA.
Będziemy dalej wymagać od siebie najwyższej ja