DSC04184

Bitwa Narodów 2012

© 2012 Maciej Kurdwanowski, Maciej Talaga

Pomiędzy 30. kwietnia, a 3. maja na terenie warszawskich Fortów Bema miała miejsce III edycja Bitwy Narodów, promowanej jako rycerskie mistrzostwa świata. Przez cztery dni rywalizowało ze sobą ponad 200 zbrojnych, nie tylko z Europy, ale również z państw tak odległych jak Izrael, Kanada czy Stany Zjednoczone. O właściwą atmosferę i klimat towarzyszący walkom zadbało kilkuset rekonstruktorów. Na tak dużej imprezie nie mogło zabraknąć również ARMA-PL i FEDERa.

W czasie gdy opancerzeni wojownicy ścierali się w szrankach, goście odwiedzający nasze położone na skraju rycerskiego obozu stoisko mogli poszerzyć swą wiedzę na temat szermierki bez zbroi, według tradycji niemieckiej (Blossfechten). W trakcie prowadzonych prezentacji i pokazów widzowie mieli okazję na własne oczy zobaczyć dynamikę i charakterystyczne techniki związane z takimi starciami. Pokazywaliśmy uderzenia, pchnięcia, zwody i elementy zapasów, a wszystko poprzez florysh, prezentacje oraz dużą liczbę walk, od pokazowych po pełno-szybkościowe sparringi w ochraniaczach. Dodatkowo każdy odwiedzający mógł spróbować swych sił w starciu z naszymi szermierzami przy użyciu broni otulinowej, co cieszyło się dużą popularnością zarówno wśród dorosłych, jak i najmłodszych miłośników walk rycerskich, oraz zapoznać się z konstrukcją i wagą używanych przez nas mieczy i kordów.

Z wyróżniających się sytuacji, które miały miejsce warto wymienić spotkania z dziennikarzami radiowymi i telewizyjnymi, w tym wywiad dla Radia Kolor, rozmowę ze specjalistami od choreografii i wizytę przedstawicieli Akademii Broni. Nie można także pominąć zawartej poprzez walkę i dyskusję (w tej kolejności) miłej znajomości z członkami reprezentacji USA i Izraela.

Przegląd tego co działo się drugiego dnia imprezy, we wtorek (1.05) pokazuje ten filmik nagrany przez członków Sekcji Bielskiej:

… oraz galeria zdjęć.

W organizacji pokazów, poza sekcjami ARMA-PL z Warszawy, Bielska–Białej, Olsztyna i Krakowa wsparli nas przyjaciele ze Szkoły Fechtunku Vectir z Gliwic, którym zawdzięczamy pokazy cięć ostrą bronią.

Ponieważ Bitwa Narodów to przede wszystkim rywalizacja zbrojnych, należałoby wspomnieć o jej wynikach. Wojownicy z piętnastu krajów (państwa bałtyckie występowały pod wspólnym sztandarem) walczyli ze sobą między innymi w starciach 1 na 1, 5 na 5 i 21 na 21.

Wyniki 1 na 1 (24 walczących):

 1. Sergiej Ukolov (Rosja)
 2. Marcin Waszkielis (Polska)
 3. Aleksiej Petrik (Rosja)
 4. Oleg Podluzhny (Ukraina)

Wyniki 5 na 5 (21 zespołów po 5 walczących):

 1. Rosja 1
 2. Rosja 2
 3. Rosja 3
 4. Ukraina 1

Wyniki 21 na 21 (4 zespoły po 21 walczących):

 1. Rosja
 2. Ukraina
 3. Polska
 4. Stany Zjednoczone
Opublikowano w Aktualności.

Dodaj komentarz