DO BRONI!
Program wsparcia dla pionierów DESW w Polsce finansowany przez
SDESW ARMA-PL
Stowarzyszenie na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki ARMA-PL jest obecnie największą w Polsce organizacją zrzeszającą badaczy i praktyków DESW. Mamy prężne oddziały w największych miastach kraju – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Olsztynie i Bielsku-Białej, a także wysuniętą jednoosobową placówkę w pogranicznym Cieszynie 😉 W sumie trenuje z nami już ponad stu szermierzy, z których większość zajmuje się głównie długim mieczem w tradycji niemieckiej. Z naszych szeregów wywodzą się badacze traktatów szermierczych, medaliści krajowych i zagranicznych zawodów DESW, a także doświadczeni instruktorzy różnych odmian dawnego fechtunku. Czujemy się dumni i szczęśliwi, że tyle udało nam się osiągnąć od 2002 roku, kiedy Bartłomiej Walczak stawiał pierwsze fundamenty pod ARMA-PL.
Jednocześnie wiemy, że to wszystko stanowi wynik nie tylko naszej pracy, ale także różnych korzystnych okoliczności, a nade wszystko pomocy życzliwych osób z zewnątrz, w tym zawodników, instruktorów oraz trenerów z innych grup i sztuk walki. Wciąż doskonale pamiętamy jak trudne bywało stawianie pierwszych kroków w DESW, jak mozolnie szło formowanie sekcji treningowych i jakich wyrzeczeń wymagało zebranie pieniędzy na wynajem sali na trening i zakup sprzętu. Mając to wszystko na uwadze, Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia ARMA-PL podjęło w kwietniu tego roku decyzję o uruchomieniu programu wspierającego tworzenie nowych grup DESW w Polsce. W jego ramach osoby z miast, w których nie ma lokalnych treningów DESW, mogą zaprosić doświadczonych instruktorów ARMA-PL do siebie, żeby poprowadzili warsztaty wprowadzające w ten temat. Spotkania takie są współorganizowane przez Stowarzyszenie, na następującej zasadzie: zamawiająca grupa znajduje miejsce do odbycia zajęć i proponuje termin, a Stowarzyszenie deleguje prowadzącego lub prowadzących, opłaca ewentualny koszt wynajmu sali oraz dojazd i zakwaterowanie instruktora lub instruktorów. Jedynym kosztem dla grupy jest opłacenie prowadzącego warsztaty. Aby dać wszystkim chętnym równe szanse ustalona została jednolita stawka w kwocie 300 zł za dzień warsztatów. Uczestnicy dla zabezpieczenia obu stron zobligowani są do podpisania indywidualnej umowy z instruktorem prowadzącym warsztaty.
Obecnie rozpoczynamy pierwszy, pilotażowy sezon programu wsparcia. Skierowany jest on do wszystkich pasjonatów DESW, którzy chcieliby stworzyć własną grupę badawczą lub treningową, ale nie mają ani doświadczenia, ani dostępu do instruktorów w swojej okolicy.
Warunki udziału w programie:
-
Zespół osób zainteresowanych stworzeniem grupy badawczej lub treningowej (program nie obejmuje pojedynczych osób!).
-
Brak lokalnej sekcji ARMA-PL lub FEDER w miejscu zamieszkania.
-
Zapewnienie miejsca do odbycia warsztatów.
Co Stowarzyszenie oferuje w ramach programu (szczegóły ustalane za każdym razem indywidualnie):
-
Dofinansowanie kosztów sali, dojazdu i pobytu instruktorów.
-
Wypożyczenie podstawowego sprzętu treningowego.
-
Pomoc w zakupie sprzętu.
-
Użyczenie osobowości prawnej na potrzeby warsztatów, np. podczas podpisywania umowy wynajmu sali.
-
Kompetentnych instruktorów o następujących specjalnościach:
-
Długi miecz, wczesna tradycja niemiecka (XIV – XV wiek) – Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Bielsko Biała, Olsztyn.
-
Długi miecz, późna tradycja niemiecka (XVI wiek) – Poznań
-
Rapier, tradycja niemiecka (XVI wiek) – Poznań
-
Sztylet, tradycje niemiecka i włoska (XV – XVI wiek), – Poznań, Kraków, Warszawa
-
Młot rycerski, tradycja niemiecka (XV – XVI wiek) – Poznań
-
Kij, tradycja niemiecka (XVI wiek) – Poznań
-
Kord, tradycja niemiecka (XV – XVI wiek) – Poznań, Kraków
-
Miecz i puklerz, tradycja niemiecka (XIV – XVI wiek) – Poznań
-
Szabla – Poznań
-
Zapasy, tradycja niemiecka (XV – XVI wiek – Kraków
-
Zapasy, tradycja włoska (XV wiek) – Kraków
-
Metodyka interpretacji źródeł historycznych do poznania dawnej szermierki – Warszawa, Kraków
-
Przygotowanie fizyczne pod DESW – Bielsko-Biała
Czego Stowarzyszenie nie zapewnia:
-
Pełnego zestawu broni i ochraniaczy dla każdego uczestnika.
-
Wynagrodzenia dla instruktora.
Podsumowując, oto jak wygląda proces zamawiania warsztatów w ramach programu:
-
Zbierasz grupę znajomych, którzy są zdeterminowani by zacząć trening DESW.
-
Wybierasz odpowiednie miejsce na warsztaty (np. park, jeśli wiesz, że będzie świetna pogoda; starą halę fabryczną, jeśli wiesz, że wolno tam rozrabiać; salę w szkole lub klubie sportowym, jeśli chcesz mieć pewność, że da się tam spokojnie potrenować), na wszelki wypadek mając przygotowanych kilka opcji zapasowych.
-
Piszesz do koordynatora programu na adres armapl.krakow@gmail.com przedstawiając sytuację – swoją grupę, wybrane miejsce warsztatów oraz ich temat i proponowany termin.
-
Czekasz na odpowiedź i ustalasz z koordynatorem wszystkie szczegóły.
-
Dopinasz formalności, jeżeli jakieś się pojawią (umowa o wynajem sali, oraz umowa z instruktorem).
-
Zakreślasz w kalendarzu dzień warsztatów i cierpliwie odliczasz dni.
-
Dajesz z siebie wszystko podczas zajęć i bogatszy w praktyczną wiedzę oraz nabyte znajomości zabierasz się za rozwój swój i swojej grupy treningowej.
Wydaje nam się, że zaproponowany schemat może stanowić duże ułatwienie dla początkujących pasjonatów. Niemniej, uruchamiamy program po raz pierwszy. Jeżeli coś pozostaje niejasne lub napotkacie trudności, których nie przewiduje powyższa propozycja, a które moglibyśmy pomóc pokonać – napiszcie do nas.
Do zobaczenia na warsztatach!
Zarząd SDESW ARMA-PL
UWAGA! Udział w warsztatach w żaden sposób NIE ZOBOWIĄZUJE do wstąpienia do ARMA-PL.