Wykład Maćka Talagi: "Podstawy taktyki w szermierce"

„Koło Taktyczne”, czyli podstawy taktyki szermierczej

Zjazd ARMA-PL w 2017 roku już za nami, ale emocje, przemyślenia i siniaki jeszcze są całkiem wyraźne. Na fali tychże oraz na prośby od wielu uczestników wydarzenia udostępniamy prezentację, którą w Warszawie przedstawił Maciej Talaga, jeden z instruktorów Sekcji Warszawskiej i prezes Stowarzyszenia.

Rzecz dotyczy podstaw myślenia taktycznego w szermierce długim mieczem (i prawdopodobnie każdą inną bronią białą) przy założeniu, że jest ono ukierunkowane na podstawowy cel:

Trafić i nie zostać trafionym.

Przy czym, zwłaszcza w konwencji turniejowej stosowanej w Polsce, „trafić i nie zostać trafionym” oznacza takie natarcie, które w ciągu co najmniej jednego tempa zabezpiecza nacierającego przed kontratakiem przeciwnika (tzw. „Nachschlagiem”) i trafieniem obopólnym, które w hipotetycznej walce na ostre oznaczałoby najpewniej kłopoty dla obu walczących. W związku z tym, założenia stojące za prezentacją nie uwzględniają koncepcji walki w sposób, który dopuszcza otrzymanie trafienia w mniej wrażliwą część ciała po to, aby trafić przeciwnika bardziej rozstrzygającym natarciem (np. zadać silny cios w głowę pozwalając równocześnie trafić się w udo). Tego rodzaju podejście nie jest niespotykane, a w Europie Zachodniej i Amerykach jest obecnie dominujące, co znajduje odzwierciedlenie w systemach punktowania trafień na zawodach – np. poprzez przyznawanie punktów obu szermierzom w razie trafienia obopólnego, przy czym niektóre natarcia są wyżej punktowane niż inne.

Zdaniem autora prezentacji to drugie podejście zachęca do mniej rozważnej walki i skutkuje zmniejszeniem roli myślenia taktycznego w walce. Stąd, nie będzie poruszane w dalszej części omówienia.

Prezentacja składa się ze slajdów z kluczowymi hasłami i objaśnieniami (poniżej):

Jej uzupełnieniem są ponumerowane nagrania z walk, które można obejrzeć TUTAJ.

Kategorie: Blog | Tagi: .

Dodaj komentarz