© 2017 Konrad Świderek, Jędrzej Jakubowski
22-23 lipca 2017 członkowie Sekcji Warszawskiej mieli przyjemność uczestniczyć w dwóch warszawskich eventach: Festiwalu Kultury Japońskiej „Animatsuri 2017” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Entuzjastów Japońskiej Kultury Popularnej „Animatsuri” oraz Fantastycznym Festiwalu Gier Bez Prądu „Bazyliszek 2017” przygotowanym przez Stowarzyszenie „Awangarda”.
„Animatsuri 2017”
Z okazji Festiwalu Kultury Japońskiej „Animatsuri 2017” przygotowaliśmy pokaz walki długim mieczem bez opancerzenia (Blossfechten), poprzedzony krótką prelekcją o taktyce i technice posługiwania się tą bronią według niemieckiej szkoły fechtunku. Opowiedzieliśmy o idei dystansów i intencji ataku (for, indens, nah), zaprezentowaliśmy parę technik oraz obaliliśmy kilka popularnych mitów (m.in. o niewyobrażalnym ciężarze mieczy). Następnie nasi szermierze stoczyli kilka pojedynków, pokazując jak wygląda walka „w praktyce”.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, a widowni – która wyjątkowo dopisała – za uwagę, aplauz i liczne pytania po pokazie. Polecam też naszą galerię zdjęć i nagranie z tego eventu.
„Bazyliszk 2017”
Podczas Fantastycznego Festiwalu Gier Bez Prądu „Bazyliszk 2017” przyszykowaliśmy kilka atrakcji: prelekcję, pokaz oraz warsztaty z walki długim mieczem bez opancerzenia (Blossfechten).
W trakcie prelekcji pt. „Jak zabić wiedźmina” – czyli o szermierce w grach komputerowych przez pryzmat niemieckiej szkoły fechtunku Hubert Mroziński i Ewelina Cieśla opowiedzieli uczestnikom o najczęstszych błędach szermierczych, z którymi spotykamy się w grach komputerowych. Wystąpienie było poparte wizualizacją przykładów z popularnych tytułów.
Pokaz walki długim mieczem bez opancerzenia (Blossfechten) przeprowadziliśmy w sprawdzony sposób. Na początek opowiedzieliśmy w kilku słowach o systemie walki, technikach i taktyce, a następnie zaprezentowaliśmy krótkie starcia pomiędzy szermierzami.
Odbywające się po pokazie warsztaty wzbudziły zainteresowanie konwentowiczów. Podczas trwającej ponad godzinę nauki uczestnicy poznali prawidłowy sposób poruszania się w walce, a także uderzenia oberhau, unterhau i pchnięcie.
Na ręce organizatorów składamy podziękowania za możliwość uczestnictwa w tym wydarzeniu. Uczestnikom dziękujemy za zainteresowanie i uwagę oraz zachęcamy do treningów w SDESW ARMA-PL w sezonie 2017/2018. Zapraszamy też do obejrzenia zdjęć i nagrań z tego eventu.
— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
*Uczestnicy i zadania: Konrad Świderek (organizator); Krzysztof Janus, Krzysztof Kołeczko, Andrzej Kurczyński, Daniel Pawlak, Joanna Szadkowska, Jakub Wrzalik (pokazy); Ewelina Cieśla, Hubert Mroziński (prelekcja); Michał Bargiełowski, Michał Jasionowski, Jarek Kryczyk, Natalia Malik oraz Jakub Mierzejewski (pomoc przy organizacji i ogólne wsparcie).