© 2016 Konrad Świderek, Jędrzej Jakubowski
10 grudnia 2016 r. członkowie Sekcji Warszawskiej gościli na zorganizowanym przez Stowarzyszenie Entuzjastów Japońskiej Kultury Popularnej „Animatsuri” konwencie Hellcon 2016: Szkoła Tajemnic. Impreza miała miejsce w Zespole Szkół nr 55 im. gen. Stanisława Maczka w Warszawie.
W trakcie przyznanej nam przez organizatorów godziny zaprezentowaliśmy dwa zagadnienia – pokaz walki z wykorzystaniem miecza długiego: harnischfechten (techniki półmieczowe, walka w zbroi) oraz blossfechten (walka „w koszulach”, bez opancerzenia). Były one jak zawsze poprzedzone krótkim wstępem edukacyjnym, zarysowującym kontekst historyczny i założenia Dawnych Europejskich Sztuk Walki oraz obalającym funkcjonujące w społeczeństwie mity – w tym wypadku w szczególności dotyczące wykorzystywania miecza długiego podczas walki w pełnej zbroi płytowej.
Zaczęliśmy od zaprezentowania uczestnikom przygotowanego układu choreograficznego bazującego na technikach półmieczowych i sztyletowych według traktatu Gladiatoria, który następnie został jeszcze raz – krok po kroku – pokazany widzom z dokładnym objaśnieniem zastosowanych technik i założeń taktycznych.
Do pokazu walki mieczem długim podeszliśmy w sprawdzony podczas wcześniejszych występów sposób. Po krótkim wprowadzeniu nastąpiło przedstawienie wybranych technik stosowanych w zależności od sytuacji szermierczej (np. daleki dystans, zwarcie), a następnie rotacyjne sparingi.
Przygotowane przez nas pokazy cieszyły się uznaniem widowni, której – jak wynika z naszych obserwacji – nie ubywało w trakcie występu.
Uczestnikom konwentu dziękujemy za zainteresowanie i brawa, a organizatorom za zaproszenie. Specjalne podziękowania składamy też na ręce Marka Dybiżbańskiego za akompaniament muzyczny podczas walk. Dzięki niemu z pewnością oglądało się nas znacznie lepiej.
— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
*Uczestnicy i zadania: Konrad Świderek (organizacja i pokazy), Krzysztof Janus i Jędrzej Jakubowski (pokazy), Michał Bargiełowski, Marcin Wasielewski i Janusz Wieczorek (pomoc przy organizacji i ogólne wsparcie).