© 2017 Konrad Świderek, Agnieszka Kołodziej
Cernutur in agendo virutes
11 – 12 marca 2017 odbył się V Ogólnopolski Zjazd SDESW ARMA-PL. Szermiercza brać ze wszystkich polskich oddziałów stowarzyszenia spotkała się gromadnie w Szkole Podstawowej nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. W zgrupowaniu wzięło udział ponad 70 uczestników. Podczas dwóch niezwykle intensywnych dni wymienialiśmy się wiedzą teoretyczną i doświadczeniami praktycznymi z dziedziny Dawnych Europejskich Sztuk Walk.
Concordia parvae res crescunt
Coroczny Zjazd SDESW ARMA-PL to najlepsza okazja w ciągu roku, aby podjąć ważne decyzje odnośnie działalności stowarzyszenia, zapoznać się z inicjatywami podejmowanymi przez poszczególne oddziały, a także przedstawić własne pomysły. Tak też było i tego roku. Walne Zgromadzenie Członków – oprócz przyjęcia sprawozdania merytorycznego i finansowego za rok 2016, zdecydowało również o nadaniu honorowego członkostwa trenerowi polskiej kadry Łukaszowi Majewskiemu. Przedłużony został również program „Do broni”, którego celem jest zapewnienie merytorycznego wsparcia przy tworzeniu nowych grup treningowych DESW w Polsce.
Był to także czas wyborów. Podziękowaliśmy serdecznie ustępującemu Zarządowi i Komisji Rewizyjnej za pracę na rzecz Stowarzyszenia. W wyniku głosowania wyłonione zostały nowe władze, w których doszło do niewielkich zmian personalnych. W związku z reaktywacją Sekcji Olsztyńskiej do zarządu powrócił Marcin Gulczyński. Z kolei nowym reprezentantem Oddziału Poznańskiego została Malwina Kołb. Skład Komisji Rewizyjnej pozostał bez zmian. Nowo wybranym członkom organów z całego serca gratulujemy i życzymy udanej pracy na rzecz naszego wspólnego dzieła.
Experto credite
Warsztaty i wykłady to najobszerniejsza i jednocześnie najbardziej wyczekiwana przez każdego szermierza część każdego Zjazdu SDESW ARMA-PL. Jest to niepowtarzalna okazja dla Scholarów do nauczenia się czegoś nowego i poznania szermierzy spoza rodzimej sekcji. Instruktorzy natomiast chętnie korzystają z szansy na wymianę poglądów i doświadczeń w kwestii spojrzenia na nauki poszczególnych Mistrzów i w ich interpretacjach.
Warto podkreślić, że w tym roku program w tej części imprezy był niezwykle bogaty. Uczestnicy mieli do wyboru trzy z pięciu warsztatów, a także w jeden z dwóch wykładów. A co było przygotowane?
W części warsztatowej:
Dorota Kramek i Anita Weber (SDESW ARMA-PL Wrocław) dwie najbardziej doświadczone instruktorki Stowarzyszenia wsparte przez Rafała Kramka poprowadziły warsztat pt. Kluczowe ćwiczenia sprawnościowe. Uczestnicy poznali różne warianty podstawowych ćwiczeń sprawnościowych, doskonalili technikę ich wykonywania oraz mogli poznać specyfikę pracy z akcesoriami treningowymi takimi jak battle rope i kettlebell. Warsztaty zwieńczył krótki instruktaż potreningowego rozciągania mięśni.
Marcin Gulczyński (SDESW ARMA-PL Olsztyn) przygotował warsztat poświęcony Pracy z zupełnie początkującymi szermierzami. Uczestnicy dowiedzieli się o metodach i doświadczeniach treningowych zdobytych przez Sekcję Olsztyńską ze szczególnym uwzględnieniem indywidualizacji podejścia, podziału ról w grupie treningowej oraz przenoszenia nabytych podczas treningu umiejętności (np. utrzymywania prostej postawy) do życia codziennego. Warsztat zakończył się ożywioną dyskusją, podczas której instruktorzy z pozostałych sekcji wymieniali uwagi metodyczne i doświadczenia trenerskie.
Bartłomiej Walczak (Założyciel i Członek Honorowy SDESW ARMA-PL) poprowadził warsztat pt. Lichtenauer w pigułce. Osią warsztatu był rozwój umiejętności pracy na płazie miecza przeciwnika w sytuacji tzw. binden, czyli związania obu broni po uderzeniu. Bartek udowadniał, że odpowiednie opanowanie tego działania pozwala na uzyskanie znacznej przewagi nad oponentem i skuteczniejszą pracę technikami zawinięć.
Nikola Stjelja i Maciej Hammer (SDESW ARMA-PL Kraków) wprowadzali zainteresowanych w świat Abrazzare i sztylet szkoły włoskiej. Uczestnicy poznali podstawowe techniki obronne przeciwko atakom sztyletem trzymanym w nachwycie Prezentowane techniki pochodziły z traktatu Flos Duellatorum Mistrza Fiore dei Liberi.
Marek Helman (SDESW ARMA-PL Poznań) przygotował warsztat pt. Sztuka walki wczesną szablą, którego celem było zastosowanie nauk Mistrza Joachima Meyera do fechtunku szablą. Punktem wyjścia interpretacji Marka były działania taktyczne z postawy Wachte (sekcja Dussacka – KdF 1570). Uczestnicy podejmowali próbę odtworzenia technik walki szablą polską w XVI w. zgodnie z naukami Mistrza Meyera – głoszącymi, że techniki dussacka należy stosować do każdej broni jednoręcznej siecznej, a także Mistrza Heinricha von Gutenrrodt, który w swej pracy De Veris Principiis Artis Dimicatoria z 1579 r. wprost łączył dussacka z szablą.
- Warsztat Marcina Gulczyńskiego: „Praca z zupełnie początkującymi szermierzami”
- Warsztat Nikoli Stjejli i Maćka Hammera: „Abrazzare i sztylet szkoły włoskiej”
- Warsztat Marka Helmana: „Sztuka walki wczesną szablą”
- Warsztat Bartka Walczaka: „Lichtenauer w pigułce”
- Warsztat Anity Weber i Doroty Kramek: „Kluczowe ćwiczenia sprawnościowe”
W części wykładowej:
Anita Weber (SDESW ARMA-PL Wrocław) wygłosiła wykład pt. Dieta roślinna w sporcie. Prelegentka podzieliła się ze słuchaczami swoją wiedzą i doświadczeniem odnośnie roli roślin w diecie sportowca. Dowiedzieliśmy się jak przy prowadzeniu aktywnego trybu życia zbilansować dietę roślinną by zapewnić organizmowi niezbędne substancje.
Maciej Talaga (Prezes SDESW ARMA-PL) wygłosił wykład pt. Podstawy taktyki w szermierce. W swoim wywodzie skupił się na przedstawieniu podstawowych koncepcji taktycznych na przykładach nagranych walk. Szczególny nacisk położył na pokazanie w jaki sposób jedne działania szermiercze pokonują inne (tzw. koncepcja „koła taktycznego”).
- Wykład Anity Weber: „Dieta roślinna w sporcie”
- Wykład Maćka Talagi: „Podstawy taktyki w szermierce”
Gaudet tentamine virtus
Na tegorocznym Zjeździe SDESW ARMA-PL nie mogło oczywiście zabraknąć chyba najbardziej cenionej w środowisku DESW formy konfrontacji – Fechtschule. Szermierze o różnym stażu i umiejętnościach po raz kolejny mogli stanąć w szranki. W czasie tego rodzaju rywalizacji nie ma sędziego ani punktów. O zwycięstwie decyduje technika i honorowość (zawodnicy sami przyznają się, jeśli otrzymali trafienie).Uznanie innych zawodników zdobywa się właśnie prezentując swój kunszt. Wyróżnienie przypadło w tym roku Bartkowi Walczakowi, którego sztukę szermierczą doceniło aż 14 walczących. Serdecznie gratulujemy.
Verba docent, exempla trahunt
Niespotykaną do tej pory atrakcją na Zjazdach SDWSW ARMA-PL były „cięcia ostrą bronią”. Uczestnicy zlotu mogli sprawdzić swoje umiejętności prowadzenia uderzeń długim mieczem, mieczem jednoręcznym lub kordem. Zabawa była przednia, a szermierze wciąż ustawiali się w kolejkach do czterech przygotowanych stanowisk cięć. W trakcie trwania atrakcji przecięciu w szczytnym celu uległo ponad 150 plastikowych butelek z wodą oraz blisko 50 tekturowych tub. Bardzo ekonomiczna i niemal niezniszczalna okazała się jedynie bryła gliny, którą po serii pięciu uderzeń wystarczyło ponownie ugnieść by mogła stanowić świetny cel.
Homo est animal sociale
Nie zabrakło również integracji. Po pierwszym dniu zjazdu uczestnicy spotkali się w Paradox Cafe i spędzili tam czas aż do zamknięcia lokalu. W czasie niekończących się rozmów do rana pojawiały się najróżniejsze tematy – niekoniecznie związane z szermierką historyczną.
Cura ut valeas
Do zobaczenia za rok!
Tym razem w Olsztynie.
— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
*Za wykonanie i udostępnienie zdjęć dziękujemy Michałowi Bargiełowskiemu z Sekcji Warszawskiej.