Warsztaty 2018

AKTYWNE UŻYCIE DUŻEJ TARCZY W WALCE

Prowadzący: Paweł (Fiolnir) Adamiec i Maciej Skóra

Opis:
 
Warsztat składać się będzie z dwóch etapów. Pierwszym będzie wykład, który szerzej potraktuje temat tarczy, która choć powszechnie występująca, zawsze pozostawała w cieniu „celebryty” miecza. 
 
Tym razem rolę się odwrócą! 
 
Paweł i Maciej w ramach wykładu zestawią i opiszą dominujące style walki mieczem i taczą, wprowadzą w szczegóły ewolucji tarczy i omówią ich wpływ na metody walki, a także zbudują Wam szersze tło historyczne wypełnione fascynującymi ciekawostkami. Na tym etapie opisane zostaną również źródła oraz metody badawcze używane do rekonstrukcji technik walki z epoki przedtraktatowej.
 
W części drugiej, praktycznej, skoncentrujemy się na aktywnym użyciu tarczy i podstawowych zasadach walki tarczą w konwencji pojedynkowej. Dowiecie się między innymi jaką pozycję przyjąć, jak aktywnie pracować tarczą, jak nią i ją wiązać i otwierać przeciwnika. Dzięki warsztatom nauczycie się kontrolować sytuację w walce, wyzyskiwac i stwarzać przewagę taktyczną oraz ofensywnie używać tarczy.
 
Poziom: dowolny
Wymagania do części praktycznej: Tarcza „wikińska” okrągła min 70 cm średnicy (ogranizatorzy dysponują tarczami do pożyczenia więc jeśli ktoś nie ma tarczy ale chciałby brać udział w warsztacie niech napisze o tym na warsaw.w3@gmail.com)

Paweł (Fiolnir) Adamiec – niezależny badacz i popularyzator wiedzy o epoce wczesnego średniowiecza, od ponad 20 lat zafascynowany wikingami i historycznym uzbrojeniem. Rekonstruktor wczesnego średniowiecza, założyciel i długoletni dowódca Grupy Historycznej Eisen Ruoth z Warszawy, aktywny uczestnik ponad 300 imprez rekonstrukcyjnych, wszechstronny rzemieślnik, zwycięzca kilku turniejów łuczniczych, organizator i współorganizator wielu projektów z zakresu archeologii eksperymentalnej, jeden z prekursorów ruchu rekonstrukcji zimowej i wędrówek w klimatach rekonstrukcyjnych, członek grupy Wayferes – historyczni podróżnicy, przez kilka lat związany z warszawską sekcją ARMA-PL. Od ponad 8 lat realizuje własny projekt badawczy dotyczący ściśle rekonstrukcji technik walki w epoce wczesnego średniowiecza przede wszystkim z wykorzystaniem tarczy. W październiku 2017 powołał do życia Projekt Svinfylking – grupę DESW dedykowaną przede wszystkim studiom nad metodami walki z tarczą w epoce przedtraktatowej (http://svinfylking.cba.pl), autor bloga Fiolnirowa Budka (http://fiolnir.cba.pl), twórca kanału Fiolnir poświęconego uzbrojeniu z epoki (https://www.youtube.com/channel/UC6Gu49I7n2zFjiNzNugP1nQ).

Maciej Skóra – szermierz, pasjonat średniowiecza, rekonstrukcji historycznej, oraz szeroko pojętych sztuk walki, którymi w różnej formie zajmuje się od ponad 18 lat. Założyciel Szkoły Fechtunku Miles, w której głównymi obszarami zainteresowań są miecz z puklerzem wg. MS I.33 oraz miecz długi wg. HS 3227a, Sigismunda Ringecka i Joachima Meyera. Od kilku lat intensywnie trenuje w systemie miecza i puklerza Rolanda Warzechy, uczestniczy w seminariach, warsztatach oraz Berlin Buckler Bouts. Aktywnie uczestniczy w Projekcie Svinfylking. Dąży między innymi do zrekonstruowania technik walki pojedynkowej mieczem z różnymi rodzajami tarcz, oraz popularyzacji miecza z puklerzem w konwencji minimum-gear, z większym naciskiem na aspekty techniczne i biomechaniczne niż atletyczne i sportowe.

CIAŁO MOJĄ TWIERDZĄ A MIECZ STRZAŁĄ- CZYLI O TYM JAK STRZELIĆ SZTYCHEM Z POSTAWY OKNA I STRZAŁY

Prowadzący: Rafał Kalus

Opis:

Włoscy mistrzowie fechtunku z XV wieku, w celu dokładniejszego opisania swoich systemów szermierczych a szerzej całych systemów walki, odwołują się do znanych dobrze ówczesnej świadomości pojęć i symboli.

Jednymi z wyraźniej zarysowanych odwołań są  symbole twierdzy/zamku (castello) oraz strzały (sagitta). Pojawiają się one nie tylko w formie graficznej, ale również w słownictwie opisującym cechy, postawy i działania szermierza. Ciało porównywane jest więc do twierdzy, której należy bronić. Robi się to w podobny sposób jak podczas obrony prawdziwego zamku przed szturmem. Od dołu, pewną w obronie postawą Pełnej Żelaznej Bramy (Tutta Porta di Ferro) oraz groźnymi w kontrataku, niczym puszczane w przeciwnika strzały postawami Okna (Posta di Finestra) i Strzelca (Posta di Saggitaria).

Podczas warsztatu skupimy się na technicznym oraz taktycznym aspekcie wykorzystania pchnięć zamykających ze wspomnianych górnych postaw. Bazować będziemy na opisach oraz ilustracjach z dwóch traktatów: „Kwiat walki” (Fiore dei Liberi) oraz „O sztuce walki mieczem” (Filippo Vadi).

Poziom: Dowolny
Wymagania: Symulator miecza długiego i maska

Rafał Kalus – Trener, zawodnik oraz badacz DESW z warszawskiej Akademii Szermierzy. Członek Polskiej Federacji Dawnych Europejskich Sztuk Walki. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego – specjalizacja z zakresu średniowiecznej wojskowości. Instruktor sportu w zakresie szermierki, aktualnie uczestnik studiów trenerskich II stopnia na AWF Katowice. Medalista zawodów mieczowych, rapierowych oraz szablowych w szermierce pojedynkowej, turniejach sportowych HEMA oraz różnych odmianach szermierki historycznej. Były Kapitan Reprezentacji Polski w Dawnych Europejskich Sztukach Walki z ramienia FEDER. Miłośnik historii średniowiecza, broni białej, szermierki historycznej, szermierki sportowej, MMA, filmu, fantasy, piłki siatkowej, muzyki etnicznej oraz tańca ludowego. Szermierką długim mieczem zajmuje się od 11 lat. Od 8 lat prowadzi Akademię Szermierzy a od 5 lat tłumaczy oraz rekonstruuje włoskojęzyczne traktaty szermiercze z XV wieku. Współtwórca popularnego na całym świecie kanału YT – Akademia Szermierzy – poświęconego rekonstrukcji HEMA.

https://www.youtube.com/channel/UCRdamEq6Ij0pRzr3xZDobjw

http://www.akademia-szermierzy.pl/