Warsztaty 2018

AKTYWNE UŻYCIE DUŻEJ TARCZY W WALCE

Prowadzący: Paweł (Fiolnir) Adamiec i Maciej Skóra

Opis:
 
Warsztat składać się będzie z dwóch etapów. Pierwszym będzie wykład, który szerzej potraktuje temat tarczy, która choć powszechnie występująca, zawsze pozostawała w cieniu „celebryty” miecza. 
 
Tym razem rolę się odwrócą! 
 
Paweł i Maciej w ramach wykładu zestawią i opiszą dominujące style walki mieczem i taczą, wprowadzą w szczegóły ewolucji tarczy i omówią ich wpływ na metody walki, a także zbudują Wam szersze tło historyczne wypełnione fascynującymi ciekawostkami. Na tym etapie opisane zostaną również źródła oraz metody badawcze używane do rekonstrukcji technik walki z epoki przedtraktatowej.
 
W części drugiej, praktycznej, skoncentrujemy się na aktywnym użyciu tarczy i podstawowych zasadach walki tarczą w konwencji pojedynkowej. Dowiecie się między innymi jaką pozycję przyjąć, jak aktywnie pracować tarczą, jak nią i ją wiązać i otwierać przeciwnika. Dzięki warsztatom nauczycie się kontrolować sytuację w walce, wyzyskiwac i stwarzać przewagę taktyczną oraz ofensywnie używać tarczy.
 
Poziom: dowolny
Wymagania do części praktycznej: Tarcza „wikińska” okrągła min 70 cm średnicy (ogranizatorzy dysponują tarczami do pożyczenia więc jeśli ktoś nie ma tarczy ale chciałby brać udział w warsztacie niech napisze o tym na warsaw.w3@gmail.com)

Paweł (Fiolnir) Adamiec – niezależny badacz i popularyzator wiedzy o epoce wczesnego średniowiecza, od ponad 20 lat zafascynowany wikingami i historycznym uzbrojeniem. Rekonstruktor wczesnego średniowiecza, założyciel i długoletni dowódca Grupy Historycznej Eisen Ruoth z Warszawy, aktywny uczestnik ponad 300 imprez rekonstrukcyjnych, wszechstronny rzemieślnik, zwycięzca kilku turniejów łuczniczych, organizator i współorganizator wielu projektów z zakresu archeologii eksperymentalnej, jeden z prekursorów ruchu rekonstrukcji zimowej i wędrówek w klimatach rekonstrukcyjnych, członek grupy Wayferes – historyczni podróżnicy, przez kilka lat związany z warszawską sekcją ARMA-PL. Od ponad 8 lat realizuje własny projekt badawczy dotyczący ściśle rekonstrukcji technik walki w epoce wczesnego średniowiecza przede wszystkim z wykorzystaniem tarczy. W październiku 2017 powołał do życia Projekt Svinfylking – grupę DESW dedykowaną przede wszystkim studiom nad metodami walki z tarczą w epoce przedtraktatowej (http://svinfylking.cba.pl), autor bloga Fiolnirowa Budka (http://fiolnir.cba.pl), twórca kanału Fiolnir poświęconego uzbrojeniu z epoki (https://www.youtube.com/channel/UC6Gu49I7n2zFjiNzNugP1nQ).

Maciej Skóra – szermierz, pasjonat średniowiecza, rekonstrukcji historycznej, oraz szeroko pojętych sztuk walki, którymi w różnej formie zajmuje się od ponad 18 lat. Założyciel Szkoły Fechtunku Miles, w której głównymi obszarami zainteresowań są miecz z puklerzem wg. MS I.33 oraz miecz długi wg. HS 3227a, Sigismunda Ringecka i Joachima Meyera. Od kilku lat intensywnie trenuje w systemie miecza i puklerza Rolanda Warzechy, uczestniczy w seminariach, warsztatach oraz Berlin Buckler Bouts. Aktywnie uczestniczy w Projekcie Svinfylking. Dąży między innymi do zrekonstruowania technik walki pojedynkowej mieczem z różnymi rodzajami tarcz, oraz popularyzacji miecza z puklerzem w konwencji minimum-gear, z większym naciskiem na aspekty techniczne i biomechaniczne niż atletyczne i sportowe.

CIAŁO MOJĄ TWIERDZĄ A MIECZ STRZAŁĄ- CZYLI O TYM JAK STRZELIĆ SZTYCHEM Z POSTAWY OKNA I STRZAŁY

Prowadzący: Rafał Kalus

Opis:

w przygotowaniu