005

Zjazd HEMAC Wiedeń, 30 września – 2 listopada 2004

© 2004 Bartłomiej Walczak

Środkowoeuropejski zjazd HEMAC w roku 2004 odbył się w Wiedniu, zorganizowany przez austriacką grupę Dreynschlag. Impreza trwała 3 dni i zgromadziła sporą liczbę praktyków dawnych europejskich sztuk walki, głównie z kręgu niemieckojęzycznego.

Odbyły się następujące warsztaty:

  • Marlon Höß-Böttger (Gladius et Codex) – podstawy sztyletu, sztylet w średniowieczu na podstawie Codex Wallerstein i innych źródeł
  • Christoph Kaindel (Dreynschlag) – młot lucerneński na podstawie Talhoffera
  • Torsten Schneyer (Zornhau) – podstawy pół-miecza i pół-miecz na podstawie Ringecka
  • Jörg Bellinghausen (Ochs) – podstawy długiego miecza (Liechtenauer) i techniki wynikające ze związania mieczy (Liechtenauer)
  • Hans Heim (Ochs) – razem z Jörgiem podstawy długiego miecza, tasak na podstawie Leckuchnera
  • Marco Ruboli (Sala d’Arme Achille Marozzo) – włoski długi miecz
  • Bartłomiej Walczak (ARMA-PL) – długi miecz na podstawie Codex Wallerstein

Dodatkowo organizatorzy zaplanowali kilka wykładów, które niestety ze względu na splot nieszczęśliwych wypadków się nie odbyły, jeśli nie liczyć prezentacji Petera Kozy, słowackiego rekonstruktora sztuk walki. Ogromną atrakcją była możliwość obejrzenia eksponatów zbrojowni wiedeńskiej. Rezultaty wycieczki możecie podziwiać na zdjęciach.

Warsztaty miały raczej wyrównany poziom i nie ma potrzeby się nad nimi rozwodzić. Warto wspomnieć, że Torsten, pomimo skręconego poprzedniego dnia w trakcie sparringu kolana, dzielnie poprowadził swoje prezentacje, dając wskazówki asystentom, natomiast Hans zaprezentował trochę bardziej zaawansowane techniki z Leckuchnera, opierające się głównie na przejściu do zapasów.

Jak zwykle na tego typu imprezach ważnym elementem były rozmowy i spotkania przed i po prezentacjach. Spotkania sprzyjają wymianie doświadczeń i rodzeniu się nowych pomysłów. Dzięki staraniom kolegów z Dreynschlag mieliśmy też okazję jeść kolację w miejscu należącym do jednego ze stowarzyszeń szermierczych. Obecny tam student wyjaśnił nam dokładnie na czym polegają i jak wyglądają walki na schlagery.

Dziękuję Wolfgangowi za gościnę, Harry’emu za dotrzymanie mi towarzystwa w piątek i we wtorek oraz całej grupie Dreynschlag za zorganizowanie zjazdu. Do zobaczenia za rok!

Warsztaty Jörga i Hansa

Warsztaty grupy Zornhau

Warsztaty Marco Ruboli

Warsztaty grupy Dreynschlag

Warsztaty grupy Hansa Heima

Na zakończenie

Wycieczka do zbrojowni

Opublikowano w Aktualności.

Dodaj komentarz